Blog

Dizel ve benzinli araç arasındaki farklar

Dizel Benzinli Araç Farkı Nedir Hangisi Daha İyi

Dizel benzinli araç farkı nedir ? Dizel ve benzin araçlar arasındaki farklar nelerdir ? dizel ve benzin motor farkı nedir? bu yazımızda;
 • Dizel benzinli fiyat farkı
 • Dizel ve benzinli araç bakım farkı
 • Dizel ve benzinli araç vergi farkı
 • Dizel araçla benzinli araç arasındaki yakıt farkı
Öğretmenim sürücü kursu olarak bu konuya bir uzman gözünden açıklık getireceğiz. Araç alan kişiler, araçların modellerinden ziyade dizel ve benzin konusuna dikkat ediyor. Bu da aslında araçların arasındaki en nemli farklı olarak karşımıza çıkıyor. Peki, dizel ve benzin araç arasındaki farklar nelerdir? Araç alırken, en çok bu konuya dikkat edilmesinin en temel sebebi, yakıt tüketimidir. Bu tür araçların arasındaki en temel fark, yakıt tüketimidir. Öncelikle avantaj ve dezavantajlarına bakalım.

Dizel Yakıtlı Araçların Dezavantajları Nelerdir?

Dizel otomobiller, aynı özelliklere sahip olan benzinli araçlardan çok daha pahalıdır. Bu tür araçlarda karbon ayak izi daha çoktur. Benzinli araçlara göre daha fazla bakımdan geçerler. Araç çalıştığı zaman motorlardan çok fazla ses çıkmaktadır. Bu da yolculuğun kalitesini – uzun yolda – etkileyebilmektedir.

Benzinli Araçların Dezavantajları Nelerdir?

Benzinli araçların da kendilerine göre dezavantajları bulunmaktadır. İlk olarak bu tür araçların, dizel yakıtlı araçlara göre neredeyse yüzde 30 oranında daha fazla yakıt tükettiğini belirtmemiz gerekiyor. Araç satın alınırken eğer yakıt tüketimine dikkat ediyorsanız, benzinli araç size uygun olmayacaktır. Bunun dışında satım aşamasında aracınızın değeri düşebilir. Bu da sizi maddi anlamda sıkıntıya sokabilir.

Dizel Yakıtlı Araçların Avantajları Nelerdir?

Her şeyden önce, dizel yakıtlı olan araçların çok daha uygun fiyatlara sahip olduğunu söyleyebiliriz. Çoğu araçlara göre çok daha güçlü yapıları bulunmaktadır. Yakıtın uygun olması, günümüzde çoğu kişi tarafından tercih edilmesine sebep olmuştur. Dizel araçların ilk kullanım alanı askeridir. Her geçen yıl kendini yanıtlayan bir teknoloji olarak karşımıza çıkmaktadır.

Benzinli Araçların Avantajları Nelerdir?

Benzinli araçların tercih edilmesi için pek çok sebep bulunuyor. Dizel araçlara kıyasla çok daha az ses ile çalışıyor. Eğer yolculuklarınızda sessizliği tercih ediyorsanız, benzinli araçlar size daha uygun olacaktır. Performanslar, diğer araçlara göre daha yüksektir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, dizel araçların bakımı fazla, benzinli araçların daha azdır. Bu da maliyetin düşük olmasına neden olmaktadır.

Dizel ve Benzinli Araç Farkı Verimleri

Dizel ve benzinli araç farkı verimleri baz alındığında kendi kategorilerinde kıyaslandığında çok farklı üstünlükler ön plana çıkmaktadır. İlk olarak dizel araçların üstünlüklerini ele alabiliriz:
 • Araçların daha fazla yol almasını sağlar.
 • Benzinli araçlara kıyasla yangın olasılığı düşüktür.
 • Enerjileri çok fazladır. Bu sebeple de benzinli araçlara göre çok daha verimlidir.
 • İkinci el piyasasında çok uygun fiyatlarda araçlar bulunmaktadır.

Benzinli olan araçların avantajları şu şekildedir

 • Motor bakımları, dizele göre çok daha az aralıklarla yapılmaktadır. Çünkü dizel olan araçların motorları çok daha fazla bakımdan geçmektedir.
 • Motorları, daha az sesle çalışmaktadır. Bu da yolculuğun kalitesini arttırmaktadır.
 • Dizel araçlar, soğuk ve karlı havalarda biraz daha zor çalışmaktadır. Ancak benzinli araçlarda bu konuda bir sıkıntı yaşanmamaktadır.
 • Sadece şehir içerisinde kullanılması amacıyla satın alınıyorsa, kullanıcısına büyük ekonomik katkı sağlayacaktır.

Araç Satın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Araç satın alırken dikkat edilmesi gereken pek ok nokta bulunuyor. Ancak genel olarak yakıt seçeneği ve vites türüne göre tercih yapılmaktadır. Örneğin: şehir içerisinde çok fazla dur kalk yapılıyorsa, bunun için otomatik araçların tercih edilmesi, daha doğru olacaktır. Ancak şehir dışında, düz yolda giden araçların ise yakıt bakımından daha az yakması için manuel vites tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Araç satın alınırken, aracın hangi amaçla kullanılacağı en önemli kriteriniz olmalıdır.

Yakıt Tercihine Göre Nasıl Araç Tercih Edilmelidir?

Dizel benzinli araç farkı için araştırma yapıyorsanız şunu bilmelisiniz! Öncelikle Aracınızı yakıt tercihine göre seçecekseniz, burada tasarrufun sadece yakıt ile ilgili olmadığını belirtmemiz gerekiyor. Bunun dışında yukarıda da belirttiğimiz gibi, aracı kullanım amacı da son derece önemli bir nokta olmalıdır. Aracın performansının düşük olması ve sırf yakıtının az yakması ile tercih edilmesi, çok doğru bir tercih olmayacaktır. Genel olarak yakıt türüne göre tercihte bulunacaksanız, şu kriterlere dikkat etmelisiniz:
 1. Eğer aracınızı düşük hızlarda kullanmaya karar verdiyseniz ve trafiğin az olduğu yerlerde kullanacaksanız, bunun için dizel araç tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır.
 2. Aracınızı kapalı otopark sorunu olmayan yerlerde kullanacaksanız, aynı şekilde aracınızı çok zorlanmayacak şekilde kullanacaksınız. LPG’li araçları tercih edebilirsiniz.

Yorumlar (0):

 • Henüz yorum yok, ama ilk siz olabilirsiniz

Ekle Yorum:

WhatsApp
Merhaba
Van Sürücü Kursu
Merhaba ben Arzu..
Size nasıl yardımcı olabilirim?